Nejznámější lázně u nás a ve světě

Měsíční archív: Březen 2014

Městské lázně

Městských lázní je po celé České republice opravdu veliké množství, přičemž například v Brně se jedná o Lázeňské a rekreační centrum Rašínova. Toto wellness centrum nabízí služby, které působí jako celek blahodárnými účinky. Mezi služby, které toto centrum poskytuje, patří například vířivka, bazén, solárium a wellness zóna. Toto vyžití naleznete v přízemním patře komplexu.

V dalším patře pak naleznete například velikou posilovnu. Bazén, který v komplexu najdete, má na šířku sedm metrů a na délku osmnáct metrů, přičemž je ideálním jak pro relaxační plavání, tak také pro výuku menších dětí. Bazén má teplotu dvacet osm stupňů.

Vedle bazénu se dále nachází vířivka, která má teplotu třicet šest stupňů. Další důležitou součástí centra je wellness zóna, která nabízí v první řadě lázeň parní, jejíž kapacita je deset osob, dále saunu finskou, jejíž kapacita je pět osob a saunu horkovzdušnou, jejíž kapacita je taktéž zhruba pět osob. Velice zajímavou procedurou je také takzvaný Kneipův chodník, který vlastně zahrnuje chůzi po kamenech s ledovou vodou, což blahodárně prokrvuje dolní končetiny.

Po saunách je samozřejmě na řadě ochlazení a následné očištění od potu, k emuž zde slouží masážní sprcha, ochlazovací vědro, ledová studna, tři očistné sprchy a poté odpočívárna, kde si můžete v klidu například číst nebo jenom relaxovat. Pokud bychom se měli bavit o cenách, tak je nutno říct, že za každou ze zón se platí zvlášť. Zóny jsou čtyři a jedná se o: solárium, posilovnu, bazén s vířivkou a wellness. Jestliže se budete chtít podívat podrobněji na všechny služby, můžete se mrknout na oficiální stránky těchto lázní.

Dozvíte se zde také informace o cenách, o procedurách, o různých slevách, akcích a tak podobně. Zkrátka vše, co potřebujete k návštěvě vědět.

Vložil Lázeňské procedury | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Ajurvédské lázně

V prvé řadě si povíme, co to vlastně Ájurvéda je. Jedná se o slovo, které pochází ze sanskrtu a v překladu znamená vědění o životě. Ve své podstatě se jedná tradiční indické lékařství, které je praktikováno i v jiných světových zemích, a to včetně České republiky. Jedná se o medicínu komplementární a alternativní.

Pokud bychom měli zabrousit do historie tohoto lékařství, tak bychom museli až do védského období v Indii, přičemž z této doby jsou první knižní zmínky o Ájurvédě. Mezi nejslavnější díla o tomto lékařství patří určitě například Čaraka samhitá a Sušruta samhitá.

Tyto knihy ovlivňují lékařství ještě v těchto obdobích. Praktičtí lékaři, jež se specializují na tuto metodu, používají bylinné preparáty a specifické metody léčení. Základem Ájurvédy je vyvažovat životní energie, přičemž naprostou většinu poruch považuje tato medicína za psychosomatické. Mezi specifické léčebné metody pak patří například pulsová diagnostika, dechová a tělesná cvičení, jako například jóga, meditace, masáže, hudba, aroma a tak podobně. ´

Ájurvéda je velice často spojována s budhismem, přičemž všechno je dáno rovnováhou. Ájurvéda pak doporučuje umírněnosti ve spánku, jídle, užívání léků, pohlavním styku a tak podobně. Zahrnuje také komplexní systémy stravování a celkově životosprávy. Jak již bylo výše řečeno, Ájurvéda je praktikována také u nás, přičemž více se o tomto systému medicíny můžete dozvědět například na internetových stránkách ajurv.cz. Dozvíte se zde, jaké služby můžete využít, kde si můžete objednat ozdravný pobyt, co byste měli jíst, jak se chovat a spoustu dalších zajímavých informací.

Vložil Lázeňské procedury | Štítek , , , | Zanechat komentář

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně jsou městečkem v okresu Cheb v Karlovarském kraji, které má zhruba šest tisíc obyvatel. Jedná se o velice oblíbené a známé lázeňské městečko, přičemž tamější prameny jsou známi již od patnáctého století. Na začátku používali tuto léčivou pramenitou vodu pouze místní obyvatelé, avšak když se rozkřiklo o jejich léčivých účincích, začali ji místní prodávat také například do celého Německa.

V současné době je ve Františkových Lázních využíváno aktivně přesně dvacet tři pramenů, které jsou zachycovány vrty a mělkými jímkami. Teplota pramenů se pohybuje v průměru od osmi do třinácti stupňů Celsia. Společnost, která spravuje Františkovy Lázně, je největší soukromou lázeňskou společností v celé České republice.

Ve Františkových lázních je samozřejmě také poměrně široká možnost ubytování se, přičemž zde návštěvníci mají k dispozici celkově osm nádherných zrekonstruovaných lázeňských domů, přičemž se jedná o tříhvězdičkové a čtyřhvězdičkové hotely. Tyto nabízí dohromady zhruba jeden tisíc pět set lůžek. Většinou sem samozřejmě jezdí návštěvníci za klasickým ozdravným lázeňským pobytem, avšak jezdí sem i pacienti trpící nemocí srdce, špatným krevním oběhem, onemocněním pohybového aparátu, za onkologickou péčí, pacientky trpící neplodností a tak podobně.

Františkovy Lázně nabízí samozřejmě spoustu jiných atrakcí a možností. Jedná se o velice bohatou kulturní nabídku zahrnující přednášky, koncerty, taneční večery, módní přehlídky, vernisáže, výlety a spoustu dalšího. Ani sportovní vyžití nezůstává pozadu. Najdete tu minigolf, fotbalové hřiště tenisové kurty, fitness centrum, golfové hřiště a tak dále.

Vložil Lázně v západních Čechách | Štítek , , , , | Zanechat komentář